něco proti nudě

králíčci

Zakrslý králík je moc milý kamarád. S jeho chovem nebývá spojen žádný velký problém, snad jen čas a prostor. A to je samozřejmostí při pořizování mazlíka. Také trošku opatrnosti při výběru. Stává se totiž, že jsou někdy králíčci nemocní. Je pak moc smutné, když vám umře.
 Naši ušáčci jsou ubytovaní celý rok ve venkovní králíkárně, kde mají dřevěný domeček. Jsou z venkovního chovu. Ale králík musí být zvyklý obývat venkovní prostor, jinak jej nemůžete na zimu šoupnout rovnou ven. Dokud je venku teplo, je tam králíkovi dobře. Ale na zimu potřebuje kvalitní podsadu srsti. A tu získá jen pozvolnou přípravou. Ani tak však nenecháváme naše svěřence venku, pokud jsou silné mrazy.
  K jídlu mají rádi všechno možné. Obilné směsi s granulemi, kukuřici, řepu, zeleninu -  okurky, mrkev, kedlubny -  tvrdý chleba, jablíčka..... nezbytnou součástí jídelníčku je seno a samozřejmě voda. Také rádi okusují. Občas není na škodu přidat králíkovi větvičku z ovocného stromu. POZOR na jedovaté pokojové rostliny.
  Je téměř nezbytné chránit králíka očkováním, protože jsou nemoci, které zaútočí velmi rychle a než zjistíte, že něco není v pořádku, může být na léčbu pozdě. Pokud ale víte, že jste dali králíčkovi jablíčko a on dostal průjem, nechejte mu jen seno a vodu a během jednoho dne by se mělo vše upravit. Když se tak nestane, zajděte s ním k veterináři. Ten ho prohlídne a řekne vám co se děje. Taky pokud objevíte výtoky z očí a nosu.
 Samičku nebo samečka? Když nechcete mladé, je to v podstatě jedno. Povahové rysy jsou záležitostí jednotlivce a nemají s pohlavím nic společného. V zásadě platí pravidlo - nedělej králíkovi nic, co se mu nelíbí a on bude na tebe hodný. Kdo jej bude mačkat proti jeho vůli a pokoušet se s ním takto mazlit, ten nemůže čekat, že se na něj králík s láskou vrhne. Ostatně - králíci se vůbec málokdy rádi mazlí. Spíš jen pohladit, podrbat, očichá si vás, ochutná a hupky dupky o kousek dál. Samozřejmě to není pravidlem.
  S odchovem mláďat máme moc dobré zkušenosti. Je to vlastně z největší části starost ramličky (samičky). Ta je po připuštění 28 -32 dní březí. V posledních dnech březosti začne stavět hnízdo ze sena, slámy... a vystele jej srstí, kterou si vytrhá z hrudi. Pak vrhne na svět až 4 mláďata, pečlivě je ošetří a uloží do hnízda. Zřídka mívají více jak 4 mláďata. Nedoporučuju sahat do hnízda dřív než po 2 týdnech. Ramličku by to mohlo natolik rozrušit, že nechá mladé napospas a nebo je dokonce zabije. Pokud některé z mláďat nepřežije, ramlička jej sama vyhodí z hnízda a stačí pak jen odklidit tělíčko. O mladé se stará vlastně až do doby odstavení. V hnízdě se mladé zdržují po dobu asi 4 týdnů. Pak začnou hopkat kolem mámy a je to úžasný pohled. Odstavit by se neměly dříve než za 6 týdnů a kolem 8. týdne naočkovat. Takže jak říkám - převážná starost spočívá na bedrech králičí mámy.
 
 

 
Doufám, že se vám tyto stránky líbily a pokud ano, zase se někdy podívejte. Budu se snažit dodávat nějaké hezké věci. Ahoj.