něco proti nudě

Želvička nádherná

31.12.2007
Naše želvičky zdárně překonaly první dva měsíce v naší domácnosti. Dokonce si už zvykly i na to, že je krmí jedna osoba (nebo je to možná jen domněnka) a dravě vyžadují stále jen maso či živou potravu. To mají obohaceno o vitamínový komplex. Zelenina jim vyloženě nevoní. Granule určené pro vodní želvy zbaští jen z nutnosti.
 Asi před 14 dny se jim začaly tvořit drobné šupinky nejdříve na nožkách a hlavě. A teď zase na krunýři. Údajně jsou to známky růstu, tak doufáme, že se s nimi neděje nic špatného. Při jejich apetitu očekáváme závratnou rychost růstu.
 Nové akvárium je připravené, ale původní plán byl stěhovat je až v létě. Nicméně příroda nám sama ukáže, kdy to má být. Moc rády pobývají pod vodou v jeskyňce. No a když porostou rychle, budou muset dostat nové obydlí dříve, aby se jim tam jeskyňka vešla. Nebo spíš ony do ní.
 Ostrůvek jim tvoří lávový kámen zakoupený ve zverimexu. Výborně po něm stéká voda, nebo jím snad dokonce protéká. Je velice rychle suchý a želvičky se pak na něm vyhřívají pod světlem.
 Napište nám někdo, jak rychle rostou a co od nich můžeme v krátké době čekat.

5.1.2008
Zdá se, že se našla rostlinka, která želvičkám chutná. Jedná se o plovoucí akvarijní rostlinu. Pokaždé, když jí kus dostanou, zbyde během krátké chvilky jen chomáček zbytků. Ale masový apetit jim zůstal. Denně dorážejí na sklo akvária tak dlouho, až dostanou svůj podíl a pak se spokojeně vyhřívají pod žárovkou. Šnečci jsou stále vítaným zpestřením. Vůbec si nelámou hlavu s nějakými dietami.
 Taky šupinky na krunýři jsou jak se zdá zřetelnější, zvlášť u té větší. Vypadá, jako by jí byl krunýř skoro malý. Ale jak se zdá, vůbec z toho nemá komplexy.

11.1.2008
Plovoucí rostlinka želvičkám opravdu chutná. Pasou se na ní jako zběsilé. Zdá se, že jejich apetit roste. Dostávaly denně nadrobno krájený kousek hovězího srdce(a vněm napíchaný vitamínový komplex). Ten kousek byl velký zhruba 2x2x1 cm. Prozatím jej nikdy nezvládly celý. To se ale začíná pomalu měnit. Nemluvě o tom, že mají stálý přísun té rostlinky z akvária  a samozřejmě taky šnečky. Jiná zelenina jim ale stále nic neříká. Ráno bývají velice čilé až do doby krmení. Pak si dopřejí co hrdlo ráčí a jdou odpočívat. Během dne se potápějí, plavou a občas a to hlavně večer, vylezou na lávový kámen pod žárovku a vyhřívají se. Pokud je venku jasno, mají akvárium plné odpoledního sluníčka a to pak dají přednost přírodnímu slunění před žárovkou. Je radost se na ně dívat. Už proto, že spousta lidí píše často o otocích očí a pod., ale u nás zdá se je vše v pořádku. Krunýře jsou pevné, bez známky deformace nebo povlaků a podobně.
Měření (20.12.2007) dopadlo takto: tmavší Betynka má krunýř dlouhý 3,9cm a světlejší Žofinka 4,7cm.
Teď je budeme pravidelně v časových odstupech sledovat a zase se něco nového dovíme. Přinejmenším to, co nám budou samy chtít prozradit.

18.1.2008
Dnešní krmení bylo drastické. Po jednodenním půstu to vypadalo, že se želvičky sežerou navzájem. Přetahovaly se o stejné kousky masa, jako by ho viděly prvně. Hrůza. Asi nemůžou zůstávat ani jeden den bez krmení. Jeden by řekl, že jim to trošku prospěje a zatím došlo k soubojům.
 Teď už není pochyb o tom, že rostou. Krunýře už se přestaly loupat a jsou celkově větší. Další měření ukáže. Necháme se překvapit a tak zhruba za měsíc je znovu přeměříme.
 
25.1.2008
Dnes měly želvičky velký úklid. A bylo potřeba provést menší rekonstrukci akvária, protože jeskyňka, kterou měly z kamenů, se zdála být příliš malá na to, aby se do ní vešly obě najednou, což dříve nebyl problém. Takže došlo k posunu kamenů a troška otáčení to vyřešila. Prozatím. Do jara to vydrží takto a pak už se dočkají nového velkého akvária. Největší problém bývá se  stabilitou kamenů. Takoví malí tvorečkové, ale síly mají docela dost. Dovedou lehce pohnout kamenem a mohly by se zaklínit, nebo je kámen přimáčkne. Otáčení kamenů bylo tak trošku jako puzzle. Prostě tak dlouho, až se nemohly pohnout a želvičky poranit. Zároveň splnily účel větší jeskyňky.
 Taky dostaly vápennou želvičku, která se postupně rozpouští ve vodě a želvičky mají tak přísun vápníku. Je to takový bílý vápenný kamínek ve tvaru želvičky. Vyráběný v Polsku. Obsahuje také minerály, takže je jim to jen ku prospěchu.

17.2.2008
Dnes proběhl velký úklid akvária. Bylo potřeba umýt i skla, protože se na nich pomaličku tvořily usazeniny. Při té příležitosti proběhlo nové měření a také vážení. U Žofinky je to 6,7 cm na 42 g živé váhy a U Betynky 6,2 cm na 36 g. Nejsem si 100%-ně jistá, jestli váha váží úplně přesně, ale +- by to tak mělo být.
 Po kontrole želviček můžu s radostí konstatovat, že vypadají velmi zdravě. Ani nejmenší známka zákalu očí, povlaků, deformací ani jiných neduhů. Krunýř je pevný, bez sebemenší známky něčeho nedobrého. Jediná věc, co mě zaráží, je rychlý růst. Nestačila jsem se divit při pohledu na metr.
 Také žravost želviček je velká. Jsou neustále při chuti, až jim to chvilkama závidím. Spořádat takové množství jídla a nedělat si těžkou hlavu z linie :-)) Došlo k maličké změně v jídelníčku. Zachutnali jim živí mouční červi. A také živé rybičky. Nejdříve nevěděly, co s nimi, ale za chviličku jim to došlo a pochutnaly si. Jen ta zelenina je neštěstím. Neustále jim nějakou nabízím, ale ne násilím. Žádné hladovky. Když nechtějí, dostanou maso.
 Snad se jim bude i nadále dařit dobře.

 
Doufám, že se vám tyto stránky líbily a pokud ano, zase se někdy podívejte. Budu se snažit dodávat nějaké hezké věci. Ahoj.